Strona główna

Logowanie do E-kartoteki

  • Kompleksowe zarządzanie nieruchomościami
  • Obsługa finansowo - księgowa
    Obsługa finansowo - księgowa
  • Obsługa techniczna nieruchomości
    Obsługa techniczna nieruchomości
  • Profesjonalny serwis sprzątający
    Profesjonalny serwis sprzątający

Aktualności

Jak płacić mniej za ogrzewanie?

14.10.2013

Ponad 70% kosztów energii zużywanej w mieszkaniach przypada na ogrzewanie. Stąd niezwykle ważne jest racjonalne gospodarowanie ciepłem, bowiem tu można dokonać największych oszczędności bądź największych wydatków.

Jaka powinna być temperatura w mieszkaniu to sprawa indywidualna. Zalecane temperatury: w pokoju dziennym 20°C, w sypialni (w czasie snu) 18°C, w łazience 24°C. W pomieszczeniach rzadko użytkowanych temperatura powinna być mniejsza, podobnie jak w pomieszczeniach o dodatkowych źródłach ciepła, takich jak kuchenki, intensywne oświetlenie itp. Ogrzewanie można również zmniejszać wychodząc do pracy lub do znajomych. Temperatura nie powinna być mniejsza niż 15 – 16°C. Obniżenie temperatury o 1°C może spowodować zmniejszenie zużycia ciepła o ok. 5%. Podczas dłuższej nieobecności w mieszkaniu (wyjazd na urlop, weekend) ogrzewanie należy zmniejszyć je do temperatury 13 - 15°C. Nie można wyłączać ogrzewania całkowicie w celu uniknięcia nadmiernego lub całkowitego wychłodzenia pomieszczeń. Koszt ponownego ogrzania będzie większy niż utrzymywanie stałej temperatury na minimalnym poziomie.

Należy zadbać o to, by aranżacja mieszkania nie zakłócała prawidłowego rozprzestrzeniania się ciepła. Grzejniki nie mogą być przykryte np. zasłonięte obudowami, zastawione meblami lub zakryte zasłonami. Wskazane jest zamontowanie za grzejnikami ekranów wykonanych z materiałów izolacyjnych, które będą odbijać ciepło od ściany i kierować do wnętrza pomieszczenia. W celu ograniczenia strat ciepła po zmroku powinny być zaciągnięte zasłony, oczywiście niezasłaniające grzejników, oraz zamknięte żaluzje lub rolety.

Każde mieszkanie musi być codziennie wietrzone. Przed wietrzeniem należy całkowicie zamknąć zawór termostatyczny przy grzejniku. Pokrętło zaworu powinno być ustawione w pozycji *. Dopiero po odczekaniu kilku minut można otworzyć szeroko okno. Mieszkanie należy wietrzyć krótko i intensywnie. Jednak trzeba pamiętać o tym, aby nie pozostawiać uchylonych okien na dłuższy czas.

Właściciele mieszkań ponoszą także, proporcjonalnie do swoich udziałów, koszty ogrzewania pomieszczeń wspólnych, takich jak np. korytarze, klatki schodowe itp. Każdy mieszkaniec powinien dbać o zamykanie okien i drzwi w tych pomieszczeniach, także do piwnic i garażu. Uniknie się w ten sposób strat ciepła na zewnątrz oraz zbytniego wychłodzenia budynku.

Racjonalne gospodarowanie ciepłem to racjonalne gospodarowanie pieniędzmi.

Polecane strony www.lpec.pl, www.ista.pl.

« Wróć do aktualności